בעולם של היום, ישנן מדינות רבות הסובלות מעוני קיצוני. למרות ההתקדמות הכלכלית, חלקים מסוימים של העולם עדיין נאבקים עם מחסור בשירותים בסיסיים ואיכות חיים נמוכה משמעותית. מהמדינות העניות ביותר באפריקה ועד לאלה באסיה ומחוצה לה, משבר העוני מתפשט למרחקים. במאמר זה, אנו מסתכלים על חמש המדינות העניות ביותר בעולם במונחים של התמ"ג לנפש שלהם.

 1. הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו  – הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (DRC), המובילה את חבורת המדינות הכי פחות עשירות בעולם, מתמודדת עם קשיים אנושיים וכלכליים. עם התמ"ג לנפש שלה בשנת 2018 על 448 דולר בלבד, המדינה נמצאת באופן עקבי בתחתית רשימת המדינות העניות ביותר. סכסוכים ותסיסה בתוך המדינה הובילו חלק גדול מהאוכלוסייה לעוני קיצוני, כאשר כ-80% מאזרחיה חיים מתחת לקו העוני העולמי.

2. בורונדי – המדינה השנייה הענייה ביותר ברשימה היא בורונדי, עם תוצר לנפש של 456 דולר. אומה זו במרכז אפריקה חוותה היסטוריה ארוכה וקשה של מלחמות אזרחים ותסיסה פוליטית. עם אוכלוסייה הולכת וגדלה שאין לה הזדמנויות תעסוקה, המדינה נפגעה קשות מהמגפה והייתה עדה לעלייה במשקי בית מוכי עוני.

 3. דרום סודן – מדינה אפריקאית נוספת שנאבקת בעוני היא דרום סודן, שבה התמ"ג לנפש עמד בשנת 2018 על 489 דולר. הרס לאחר מלחמות אזרחים ואלימות רבות גרם להרס משמעותי לתשתיות וליציבות הכלכלית, מה שהביא לרמות קיצוניות של עוני וגישה מינימלית לצרכים בסיסיים.

4. ליבריה – למרות שהתמ"ג גדל מעט מאז 2014, ליבריה עדיין נכנסת לרשימת 5 המדינות העניות ביותר עם 552 דולר תוצר לנפש. מלחמות אזרחים מרובות בשנות ה -90 פגעו מאוד בביטחון האזרחים וברווחה הכלכלית של האומה, והותירו את רוב האנשים לחיות מתחת לקו העוני.

5. הרפובליקה המרכז אפריקאית  – הרפובליקה המרכז אפריקאית סוגרת את רשימת 5 המדינות העניות בעולם עם תמ"ג לנפש של 561 דולר. את העוני הקיצוני במדינה זו ניתן לייחס בעיקר לשנים של תסיסה שנגרמה על ידי מלחמות אזרחים ואלימות פוליטית. לחוסר הביטחון המתמשך ולחוסר היציבות היו השלכות קשות על אזרחים שאינם יכולים אפילו להרשות לעצמם את השירותים הבסיסיים הדרושים למחיה נאותה.

קשה אפילו להסתכל על מצבן של מדינות אלה מבלי להרגיש שבורי לב עבור קהילות ואוכלוסיות שלמות החיות בעוני. למרות שהיו כמה שיפורים במונחים של צמיחה כלכלית ואיכות החיים, עובדות מרות אלה נותרו בעינן, ויש לעשות יותר על מנת לסייע למדינות להגיע ליעדי פיתוח בר קיימא. החיים במידנות עניות אינן קלות, ולא אחת הבחורות ממדינות עניות מגיעות אל מדינות מערביות ומתפרנסות שם בכבוד על מנת לתמוך בבני משפחתן בבית. לדוגמה אתם יכולים לראות נערות ליווי בקריות, רבות מהן ברחו מהמצוקה הכלכלית של מזרח אירופה. 

רק באמצעות מאמצים מתואמים ומתן עזרה בשירותים חיוניים כגון חינוך, בריאות ומים נקיים, המדינות העניות ביותר בעולם יכולות סוף סוף לצאת ממצוקת העוני המתמשכת שלהן ולהתקדם.

Next Post

המסעדות האיטלקיות הטובות ביותר בניו יורק

ג נוב 14 , 2023
האם אתה מחפש מטבח איטלקי אותנטי ממש כאן בניו יורק? אז יש לך מזל! ניו יורק היא ביתם של כמה מהמסעדות האיטלקיות הטובות ביותר בעולם, […]